Trzy kolory morza: niebieski, błękitny i biel zestawiane są ze sobą na potrzeby mody od tysięcy lat. Trudno jednak znaleźć trend, który w równie twórczy, klasyczny i wdzięczny sposób inspirowałby miliony kobiet na całym świecie do niewyczerpanych kombinacji kolorystycznych w tym zakresie, jak styl marines.

Styl marines traktowany przez wielu stylistów jako trend o niespotykanej żywotności, pozwalający na liczne eksploracje designerskie, z racji prostoty i elegancji wzorów, które leżą u podstawy tego stylu. Inspiruje on każdego roku do tworzenia setek kolekcji ubrań letnich, łączących sportowy, lekki styl z elegancją, z jaką kojarzyć się może tylko pogodny, słoneczny rejs na okrętowym statku. W konwencji tej projektuje się też torebki damskie i plecaki. Kluczowym motywem są paski, charakterystyczne dla stroju marynarzy. Nie od razu wzbudziły one entuzjazm modnych pań- na początku XX wieku styl marines był raczej wykorzystywany przy projektowaniu dziecięcych ubrań – szybko jednak zaczęto szyć innowacyjne, marynarskie spodnie z szerokimi nogawkami dla kobiet. Trend ten wpisał się znakomicie w rozpętaną wówczas modową rewolucję, za która odpowiedzialna była, jak się powszechnie uważa, francuska projektantka, Coco Chanel.

Charakterystycznym motywem przewijającym się w tle marynistycznych kreacji mogą być, choć nie muszą, delikatne ozdoby, koniecznie w kolorze złotym. Bawełniane bluzki w granatowo-białe paski doskonale prezentują się w zestawieniu ze złotym naszyjnikiem, albo zegarkiem. Warto zaznaczyć, że ten zestaw kolorystyczny doskonale podkreśla piękno morskiej opalenizny, stąd nie bez przyczyny święci triumfy w kurortach nadmorskich. Co istotne, wdzięk i prostotę marynarskich motywów można uzyskać stosunkowo niskim kosztem – niepotrzebne są drogie materiały, gdyż o wszystkim decyduje umiejętna kompozycja kolorów i nuta zwiewności. Trudno przecież odmówić elegancji prostej bawełnianej sukience z kieszonką, na której naszyto złoty guzik. Niekiedy też pojawia się czerwona lamówka, dzięki której można przełamać nieco marynarską konwencję.

Kiedy ogląda się na ulicach, w kolorowych czasopismach i na wybiegach liczne odsłony stylu marines, łatwo sporządzić niemalże encyklopedyczny opis tego zjawiska. Motywem przewodnim stylu, jak było wspomniane, są nieśmiertelne paski, w kombinacjach: błękit-biel, granat-biel, opcjonalnie też czerwony-biel. Z przedmiotów garderobianych i galanteryjnych kupimy proste sukienki, bluzki, swetry, marynarki z guzikami, lekkie, zwiewne spodnie, torebki damskie i plecaki.