Kamienie szlachetne czy poczciwe cyrkonie

Czy umiesz rozróżnić kamień szlachetny od cyrkonii? Większość ludzi nie widzi różnicy. Czy zatem ma sens inwestowanie w drogie kamienie, czy nie lepiej kupić biżuterię z efektowną, a znacznie tańszą cyrkonią?

Srebrnozłoty pierścionek z czerwoną cyrkonia
Delikatne kolczyki z cyrkoniami

Kolczyki czy pierścionki z cyrkoniami prezentują się bardzo efektownie. Profesjonalnie oszlifowane cyrkonie pięknie odbijają i załamują światło. Dodatkowo mogą mieć w zasadzie każdy wymarzony kolor, a co więcej nie jesteśmy ograniczeni wielkością kamienia – możemy pozwolić sobie na ten naprawdę duży i nie zrujnuje on naszego portfela. Gdy dodatkowo, zamiast jubilera, wybierzemy zakupy w Internecie i poszperamy w sieci, możemy znaleźć naprawdę oryginalne i znacznie tańsze cacka.

Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet najdroższe cyrkonie z certfikatami jakości najbardziej uznanych marek mogą po jakimś czasie utracić trochę ze swojej oryginalnej barwy. Dlatego najlepiej wybierać biżuterię, w której cyrkonie osadzane są w srebrze lub złocie – w takim przypadku drobne zmiany w wyglądzie będą dla nas niezauważalne.

Kamienie szlachetne bez wątpienia są najdroższe. Do najbardziej popularnych należy szafir, o ciemnoniebieskiej barwie. Spotykane są też szafiry o innych barwach: biały, bezbarwny (leukoszafir), jasnoróżowy, czerwonawy, pomarańczowoczerwony (paparadża tzw. hiacynt), purpurowy, fioletowy (ametyst wschodni), fioletowoniebieski (szafir kaszmirski), jasnoniebieski (akwamaryn wschodni), szary, brunatny, czarny. Obecnie jest on wytwarzany również syntetycznie i używany do produkcji m.in. igieł do gramofonów.

Nie mniej cenionym kamieniem szlachetnym jest szmaragd, który stosowany był w jubilerstwie od czasów starożytnych. Szczególnie ceniony był w starożytnym Egipcie, Persji, Arabii, u Majów, Azteków oraz Inków. Obecnie jest również wytwarzany syntetycznie.

Wśród popularnych kamieni szlachetnych nie sposób nie wymienić rubinu, który przyjmuje barwę od różowej do krwistoczerwonej. Najbardziej poszukiwane egzemplarze przyjmują barwę czerwoną z delikatnym niebieskim odcieniem. Bez wątpienia najbardziej pożądanym kamieniem szlachetnym są diament – najtwardszy ze wszystkich kamieni. Oszlifowany nosi nazwę brylantu. Powszechnie znane jest powiedzenie, że to brylant to najlepszy przyjaciel kobiety. Jego cena zależy nie tylko od wielkości kamienia, ale także od jego przejrzystości oraz szlifu, jakiemu kamień został poddany.

Jeżeli zależy nam na kamieniu szlachetnym, ale nie stać nas na drogą biżuterię, możemy pokusić się o biżuterię z ametystem. Jego piękny fioletowy kolor od lat jest cenionym materiałem w jubilerstwie.

O Autorze

Na początku było marzenie o biżuterii, która każdego dnia budzi pozytywne emocje. I tak krok po kroku powstała firma ARAGAT, która stała się naszą pasją.

Firmę ARAGAT stworzyłyśmy z myślą o wszystkich Kobietach, które szukają biżuterii wyjątkowej i niepowtarzalnej, biżuterii na co dzień i na szczególne okazje, prostej i wyrafinowanej. Każda kobieta znajdzie tu coś dla siebie, zarówno wielbicielka klasyki jak i osoba śledząca najnowsze trendy.