Zbliża się jesień, a co za tym idzie, powoli przymierzamy się do zmiany obuwia z lekkiego i letniego na bardziej zabudowane i cieplejsze. Tym samym stajemy przed nie lada ważnym dla naszego zdrowia problemem – jak dobrać buty, aby były wygodne i nie zaszkodziły nam po dłuższym chodzeniu? Zamieszczamy kilka przydatnych porad jak uniknąć wszelkich otarć, niekomfortowego obuwia i wszelkich problemów z jego noszeniem.

W pogoni za modą często kupujemy buty, które wyglądają atrakcyjnie, ale są niewygodne dla naszych stóp. Pomimo to wolimy cierpieć, niż zamienić obuwie na inne, wygodniejsze. Nawet nie wiemy, jak wielką krzywdę wyrządzamy swojemu zdrowiu, a w szczególności układowi ruchowemu. Otarcia, skrzywienia czy trudne do usunięcia haluksy to tylko nieliczne ze schorzeń, jakie mogą nas spotkać.

Wybierając buty czy to na jesień, czy na każdą inną porę roku musimy przekonać się, że istnieje połączenie wygody i piękna. Oczywiście nie zawsze możemy kupić pierwsze lepsze obuwie, niekiedy czeka nas długa wycieczka po sklepach, aby wybrać najbardziej komfortowy model. Warto zwrócić uwagę na obuwie włoskie, które powszechnie uważane jest za jedne z najwygodniejszych i najbardziej wytrzymałych rodzajów butów. Łączą w sobie elegancję oraz funkcjonalność, a dodatkowo są praktycznie niezniszczalne, a więc możemy być pewni, że posłużą nam przez wiele sezonów.

Najbardziej wrażliwą stopę ma dziecko, u którego dopiero zachodzą wszelkie procesy rozwojowe, mające wpływ na układ ruchowy. Dobór odpowiednich butów jest w tym przypadku bardzo ważny. Dziecięca stopa jest płaska, więc w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby noszone przez nie obuwie pomogło wykształcić wyżłobienia i zapobiegły płaskostopiu. Niekiedy dużą pomocą okazują się wkładki ortopedyczne, odpowiednio wyprofilowane i przystosowane do stóp najmłodszych. Ważne, żeby obuwie dziecięce posiadało szerszy przód, umożliwiający palcom swobodne poruszanie się. Najlepiej, jeśli będą dodatkowo sznurowane – w ten sposób stopa nie tylko będzie się lepiej układała, ale i dziecko szybciej opanuje naukę wiązania sznurowadeł.