Nadszedł czas, gdy głęboko na dnie szafy chowamy grube kozaki i ocieplane botki. W zamian za to przebieramy się w lekkie sandały, wygodne baleriny czy eleganckie szpilki. Na ulicach króluje kolorowe obuwie dopasowane do zwiewnych sukienek, krótkich spódniczek i letnich stylizacji. Na taką porę czekaliśmy długie miesiące. Co zrobić, aby nasze ulubione buty nie zniszczyły się podczas letnich wojaży?

Letnie obuwie powinno być zawsze świeże, wygodne i nie farbować nóg. Buty wykonane są z przeróżnych materiałów, mniej lub bardziej komfortowych dla naszych stóp. Najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu swobody oraz uchronienie się przed nieprzyjemnymi obtarciami, jest wybranie obuwia włoskiego, które jest wyjątkowo wytrzymałe i miękkie. W takich butach możemy przejść niejedną pieszą wycieczkę i zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Jednocześnie możemy być pewni, że nie spotkają nas niespodzianki w postaci pęcherzy czy ranek.

Jeśli jednak posiadamy w swojej kolekcji sandały lub baleriny, które uszyte są ze sztucznych materiałów, musimy przygotować się na odpowiednią ich pielęgnacje. Niektóre tworzywa mogą zacząć barwić pod wpływem wysokich temperatur. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli chcemy uniknąć zabarwionych stóp, należy przetrzeć wnętrze butów szmatką nasączoną octem lub spryskać lakierem do włosów. Następnie wystarczy poczekać, aż wyschną. Taki sposób najlepiej sprawdza się w przypadku nowych butów. Starsze obuwie wymaga zastosowania tej metody kilka razy, aż do uzyskania pożądanych efektów.

Dla cierpiących z racji obcierających butów również mamy rozwiązanie. Jeśli dana ich część za bardzo ściska nasze stopy, należy podkleić pod materiał specjalne żelowe plastry. Uśmierzą ból i odseparują od szorstkiego tworzywa. W ten sposób nie musimy rezygnować z ich noszenia i zaoszczędzić na kupnie nowych. W sklepach można spotkać specjalnie wyprofilowane wkładki, np. do japonek, które mają specyficzną budowę.

Latem brzydko pachnące buty są dosyć sporym problemem. Wszystko z racji wysokich temperatur i pocących się stóp. Pranie i czyszczenie ich za każdym razem po zdjęciu nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele bardziej sprawdzi się wsypanie do środka sody oczyszczonej lub kociego żwirku. Substancje te pochłaniają nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć.