Wybieramy niezawodne buty do biegania w terenie

Niedawno zajmowaliśmy się tematem wygodnych butów do biegania po asfalcie. Możecie na ten temat przeczytać tutaj. Dziś powiemy wam gdzie i jak znaleźć niezawodne buty do biegania w terenie, dzięki którym wasze treningi staną się prawdziwą przyjemnością, a wy z przekonaniem będziecie mówić, że sport to zdrowie.

Jak dobierać

Nike Flex adapt - Answear.com
Nike Flex adapt – Answear.com

Bieganie w terenie ma swoje specyficzne wymagania. Co do jednego mamy tu pewność – buty do biegania w terenie dobrane muszą być zarówno pod kątem jakości, typu podłoża, jak i rodzaju stopy osoby biegającej. Szukając swojego idealnego obuwia, weźcie pod uwagę, iż buty do biegania w terenie służyć mają wam w bardzo zróżnicowanych warunkach. Być może do tego celu potrzebna będzie wam więcej niż jedna para. A to z prostej przyczyny – inne parametry będą mieć buty do biegania np. w warunkach zimowych po śniegu, jeszcze inne po błocie i leśnych ścieżkach.

Nie tylko bieżnik

Nike Performance -Zalando
Nike Performance –Zalando

W odróżnieniu od butów do biegania po szosie, w przypadku butów do biegania terenowego bieżnik takiego obuwia musi wykazywać się sporą miękkością zapewnianą przez odpowiednią gumę. Dodatkowo konieczne jest także, by bieżnik wykazywał się znacznie większą agresywnością niż bieżnik butów szosowych. Z reguły ten typ obuwia nie wymaga tak dużej amortyzacji, jak jego asfaltowe odpowiedniki, a cholewka wykonywana jest z innego tworzywa, by chronić stopę chociażby przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Parametry

Adidas Performance Durama - Zalando
Adidas Performance Durama – Zalando

Ważne parametry przy doborze obuwia do biegania w terenie to agresywny bieżnik, znaczna amortyzacja, dobre trzymanie stopy wraz ze stabilnością, wentylacja stopy zapobiegająca jej przegrzaniu, czy izolacja od podłoża. Wasze buty powinny być ponadto wodoodporne, zwłaszcza jeśli macie zamiar biegać w nich w okresie jesiennym. Wielu biegaczy szuka też obuwia o odpowiedniej cholewce, w szczególności zaś istotnym elementem jest cholewka ciepła w okresach jesienno-zimowych.

Buty do biegania w terenie a ich zastosowanie

Bagheera City - Zalando
Bagheera City – Zalando

W zależności od typu obuwia do biegania w terenie różne jest ich zastosowanie. Możemy więc znaleźć buty typowe do biegania w alejkach parkowych, po płaskich drogach polnych i leśnych, po bezdrożach,  czy na szlakach górskich. Także w tym ostatnim wypadku możemy zakupić specjalnie dedykowane buty do biegania po błotnistych i piaszczystych szlakach górskich, albo do biegania po ścieżkach kamienistych. Zupełnie inną grupę stanowią z kolei buty na wyścigi, czy obuwie typowo treningowe.

Systemy stosowane w butach

Nike Performance Revolution
Nike Performance Revolution – Zalando

W zależności od typu obuwia do biegania w terenie oraz firmy je produkującej możemy znaleźć najrozmaitsze systemy, jakie stosuje się w tego typu butach. Służą one do polepszania komfortu użytkowników, wspomagając uprawianie sportu, a dodatkowo chroniąc przed rozmaitymi kontuzjami, czy niedogodnościami.

Warto zwrócić zatem uwagę na rodzaj systemów jakie zostały zastosowane w konkretnej parze obuwia, by wybrać najdogodniejsze dla siebie buty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *