Jak wybrać dobre buty do biegania po asfalcie?

Każdy, nawet początkujący biegacz doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotne jest znalezienie odpowiednich butów do biegania. Zwykle przekonuje się o tym błyskawicznie już po pierwszym treningu, który w przypadku źle dobranego obuwia kończy się bólem stóp oraz stawów. Najczęściej jednak ból, a właściwie kontuzja pojawia się po pewnym czasie, a winą obarczamy nie siebie, źle skonstruowane treningi i źle dobrane obuwie, a oczywiście twarde podłoże. Aby uniknąć tego problemu, my zachęcamy do wybrania zawczasu dobrego obuwia do waszych sportowych potyczek. Jak wybrać dobre buty do biegania po asfalcie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Buty do biegania po asfalcie – najlepsze z amortyzacją

Adidas Performance Cosmic - Zalando
Adidas Performance Cosmic – Zalando

Jeśli poszukujesz naprawdę dobrego obuwia do biegania, postaw na buty z amortyzacją. Tego rodzaju buty to szczególnie istotny element ubioru biegacza, który zmaga się z nadwagą. Wręcz niezbędny. Powód jest prozaiczny – osoby z nadbagażem kilogramów już na starcie mają obciążone stawy z uwagi na swoją wagę, warto więc wspomóc się i swój organizm odpowiednio dobranymi butami. Nie oznacza to jednak, iż osoby szczupłe amortyzacji nie potrzebują. Także i w ich przypadku jest ona potrzebna, można jednak wybrać buty o innych parametrach amortyzacyjnych, tak, by stopa nie odzwyczajała się od konieczności zachowania równowagi podczas biegania.

Postaw na buty dobrej jakości

NIKE-PERFORMANCE-DOWNSHIFTER-7 - ZALANDO
NIKE-PERFORMANCE-DOWNSHIFTER-7 – ZALANDO

Nie ma co ukrywać, iż za dobre buty do biegania trzeba zapłacić dość wysoką cenę. To efekt najwyższej staranności w produkcji tego typu obuwia oraz zastosowania nowoczesnych technologii, która sprawia, że bieganie staje się mało kontuzyjne oraz znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze. Jeśli nie wiesz jak powinno wyglądać tego rodzaju obuwie, warto zastosować się do porad producenta, który oznacza swoje obuwie – o czym przeczytasz już za chwilę. Pamiętaj też, iż buty do biegania po asfalcie powinny być lekkie oraz elastyczne.

Najlepsze buty dedykowane

reebok-zpump-fusion-zalando
REEBOK ZPUMP FUSION – ZALANDO

Szukając butów do biegania po asfalcie warto zaufać specjalistom i producentom, którzy polecają konkretny typ obuwia. Szukaj więc butów typowo przeznaczonych do biegania po asfalcie, czy ulicy, gdyż właśnie tego rodzaju obuwie sprawdza się podczas biegania po nawierzchniach twardych. To wraz z odpowiednią rozgrzewką, czy odpowiednim treningiem dobranym pod stopień sprawności organizmu, najlepszy sposób na zapobieżenie kontuzjom. Pamiętaj również, iż buty te wykorzystać można nie tylko do biegania po asfalcie. To również kapitalne obuwie do przebieżek po lesie, gdzie ścieżki są ubite i twarde.

Inne elementy, o których musisz pamiętać dobierając buty

ADIDAS-PERFORMANCE-GALAXY-TRAIL - ZALANDO
ADIDAS-PERFORMANCE-GALAXY-TRAIL – ZALANDO

Szukając idealnych butów do biegania po asfalcie dobierz je również pod kątem kilku dodatkowych czynników. Przede wszystkim określ intensywność swojego biegania. Im więcej biegasz, tym lepsze buty musisz kupić. Ważny jest też stopień zaawansowania w bieganiu – profesjonalny biegacz potrzebował będzie znacznie lepszego obuwia, niż osoba robiąca to wyłącznie dla rekreacji i zdrowia. Istotnym elementem jest również typ stopy jaką posiadasz – inne buty wybierze osoba supinująca, inne pronator, jeszcze inne osoba o naturalnym charakterze stopy. Na koniec zaś bezwzględnie pamiętaj o tym, by wybrać but dedykowany do biegania po asfalcie. Dzięki temu wybierzesz obuwie idealne dla siebie.

1 Comment

  1. […] się tematem wygodnych butów do biegania po asfalcie. Możecie na ten temat przeczytać tutaj. Dziś powiemy wam gdzie i jak znaleźć niezawodne buty do biegania w terenie, dzięki którym […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *